Iett Otobüs Nerede Telefon?

Otobüs nerede İETT iletişim?

2010 yılında kurulan İETT Çağrı Merkezi 444 1871 numarasıyla vatandaşa büyük kolaylık sağlıyor.

İETT için nereyi aramalıyım?

İSTANBUL- İETT ‘nin yolcularına daha hızlı ve etkin hizmet vermek amacıyla uygulamaya aldığı 444 1871 numaralı çağrı merkezi, vatandaşlara büyük kolaylık sağlıyor. Çağrı merkezinin numarası İETT ‘nin kuruluş tarihini (1871) yansıtıyor.

İETT nereye şikayet edebilirim?

Vatandaşların otobüsün nerede olduğu, gidecekleri güzergah, varış süresi, kayıp eşya, MOBİETT gibi soruları yönelttiği çağrılar İETT yöneticileri tarafından yanıtlandı. İBB Beyaz Masa ALO 153 Çağrı Merkezi, 2018 yılında 14 milyona yaklaşan çağrı karşıladı.

Yolcum Nerede uygulaması?

” Yolcum Nerede ” uygulamamız sayesinde yolcunuzun seyahat halindeyken nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Seferinizi seçtikten sonra otobüsün nerede olduğunu anlık olarak güncellenen harita üzerinden takip edebilirsiniz.

İETT numarası kaç?

İSTANBUL- İETT ‘nin yolcularına daha hızlı ve etkin hizmet vermek amacıyla uygulamaya aldığı 444 1871 numaralı çağrı merkezi, vatandaşlara büyük kolaylık sağlıyor. Çağrı merkezinin numarası İETT ‘nin kuruluş tarihini (1871) yansıtıyor.

Aylık akbil ne kadar 2021?

İSTANBULKART TAM VE ÖĞRENCİ ÜCRETLERİ 2021 Uygulamaya konulan yüzde 15’lik zamla 3,50 TL olan tam elektronik bilet 4,025 TL’ye, 1,70 TL olan öğrenci bileti ise 1,95 TL’ye çıktı. Aylık akbil de olarak bilinen 275 lira olan tam mavi kart 317 lira, 50 lira olan öğrenci kartı 57 liradan satılacak.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Donan Telefon Nasıl Kapatılır?

HES kodu istanbul karta nasıl yüklenir?

Öncelikle; Kişisel bilgilerinizi ekrandaki boşluklara doldurunuz ardından İstanbulkart’ınızın üzerinde yazan kart numarasını giriniz. Son olarak HES kodunu giriniz, belirtilen koşulları onaylamanızın ardından kaydet butonuna basınız.

IBB öğrenci kartı nasıl alınır?

Öğrenciler, kayıt sonrasında https://www.istanbulkart. istanbul/istanbulkart-basvuru-merkezleri-1127 adresinde yer alan aşağıdaki İstanbulkart Başvuru Merkezlerine öğrenci belgesi, kimlik aslı ve fotoğraf ile başvurarak İndirimli Öğrenci Kartlarını bizzat temin edebilirler.

Zabıtaya şikayet nasıl yapılır?

Zabıta telefon numarası 153’tür. Evet, ister cep telefonlarınızdan ister sabit hatlarınızdan 153 nolu telefon numarasını tuşlayarak zabıta çağrı merkezi ve şikayet hattına ulaşabilirsiniz.

Beyaz masa nasıl aranır?

Acil başvurularınız için, 7 gün 24 saat aktif olan ALO 153 Çağrı Merkezimizi aramanız rica olunur!

Beyaz Masaya nasıl başvurabilirim?

Beyaz Masa ‘ya nasıl başvurabilirim? Beyaz Masa ‘ya başvurmanın en kolay ve pratik yolu Alo 153’ü aramaktır. 24 saat aktif çağrı merkezi İstanbul sakinlerinin hizmetindedir.

Toplu taşıma nereye şikayet edilir?

İstanbul trafiğinde; Minibüs, Taksi, Dolmuş, Halk Otobüsleri, Personel ve Okul Servis araçları, Kamyonlar ile ilgili şikâyet ve öneriler için Alo Beyazmasa 153 hattı cep telefonlarından kısa mesaj hattı olarak da kullanılacak.

Metrobüs nereye şikayet edilir?

İstanbullular, her türlü talep, öneri ve şikâyetlerini ALO 153 Çağrı Merkezi, MOBİETT uygulaması, İETT sosyal medya hesapları ve web sitesinden iletebiliyor.

Otobüs firması nasıl şikayet edilir?

Alo 176 Turizm İhbar ve Şikayet Hattı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector