Okuyucular soruyor: Telefon Dolandırıcılığı Nereye Ihbar Edilir?

Internetten dolandırıldım nereye şikayet edebilirim?

Dolandırıldım nereye şikayet edebilirim? Dolandırıldım nereye şikayet edebilirim? 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun “İhbar ve şikayet ” başlıklı 158′ inci madde hükmü şu şekildedir: “(1) Suça ilişkin ihbar veya şikâyet, Cumhuriyet Başsavcılığına veya kolluk makamlarına yapılabilir.

Siber suçlar nasıl ihbar edilir?

Bilişim suçları hazırlanacak bir siber suçlar şikayet dilekçesi ile bulunduğunuz yer Cumhuriyet Başsavcılığına veya bulunduğunuz yerdeki Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine yapılabilir. Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı suçun işlendiği yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığıdır.

Polise nasıl ihbar edilir?

Emniyet Genel Müdürlüğü internet sayfasında bulunan 155 POLİS İMDAT sayfasından telefon numaranızı ve e-mail adresinizi vermeden direk olarak ihbarda bulunabilirsiniz.

Mail ihbarı nasıl yapılır?

İnternet üzerinden şikayet veya ihbarda bulunmak için, Emniyet’in internet sitesine girildikten sonra, giriş sayfasındaki “155 Polis İmdat artık internette” yazılı bölüme “tık”layıp, açılan form, doldurulduktan sonra, “[email protected]” adresine gönderilmesi yeterli.

Sosyal medya suçları nereye şikayet edilir?

Mağdur olduğunuz böylesi bir durum karşısında derhal şikâyet için en yakın emniyet birimine ya da Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek suç duyurusunda bulunun.

E devletten suç duyurusunda bulunulur mu?

E – Devlet Üzerinden Savcılığa Suç Duyurusu Yapmak Mümkün Mü? E – devlet üzerinden savcılığa suç duyurusu yapılmamaktadır. Bu işlem CİMER aracılığı ile yapılmaktadır.

You might be interested:  FAQ: Vatandan Taksitle Nasıl Telefon Alınır?

Siber suçlar nelere bakar?

Örneğin, bir sisteme girerek, zarar verme, verileri silme, şifreleme, ele geçirme, veri ekleme, sistemin kullanımını engelleme, özel hayatın gizliliğine müdahale etme, iletişimi engelleme, iletişimi izinsiz izleme ve kayıt etme gibi eylemler siber suç kategorisinde değerlendirilir.

Siber suçun cezası nedir?

Bir bilişim sistemindeki verileri bozmak, yok etmek, değiştirmek veya erişilmez kılmak, sisteme veri yerleştirmek, var olan verileri başka bir yere göndermek suretiyle işlenmiş olan bilişim suçunun faili, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Geniş anlamda bilişim suçları nelerdir?

Bilişim suçları, diğer bir deyişle siber suçlar; bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi çağdaş iletişim araçları veya pos makinası gibi alışveriş araçları kullanılarak elektronik ortamda işlenen her türlü suç olarak tanımlanabilir.

155 i arayınca ne oluyor?

ALO 155 polis imdat hattı, suçluların yakalanması ve suçun önlenmesinde büyük önem taşıyor. Gelen ihbarlara cevap veren polislerin yönlendirmesiyle suçun önüne geçiliyor. Asılsız çağrılar ise polislerin en büyük şikayetlerinden. Çağrılar en yakın polis ekibine bildiriliyor.

155 e neler sorulabilir?

Emniyet Genel Müdürlüğü, 155 Polis İmdat telefonuna gelen çağrıların analizini yaptı. 155 Polis İmdat hattına yılda yaklaşık 22 milyon adet çağrı geliyor. Gelen çağrıların yüzde 30’unu “pasaport, trafik tescil, sürücü belgesi” gibi bilgi amaçlı aramalar oluşturuyor.

155 şikayet nasıl yapılır?

Cep telefonlarının SMS kısmına ihbar ve şikayetle ilgili bilgiler yazıldıktan sonra 155 göndermek suretiyle ücretsiz olarak mesaj iletilecektir. İlk etapta SMS ihbarlarında interaktif olarak geri dönüş yapılamayacağından SMS içeriğine ihbarla ilgili tüm bilgilerin eksiksiz olarak yazılması gerekmektedir.

Ruhsatsız silah nereye şikayet edilir?

Valilik veya kaymakamlığa ya da mahkemeye yapılan ihbar veya şikayet, ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilir (5271 S. K. m. 158).

You might be interested:  Telefon Ekranı Kırıldı Ne Kadara Yapılır?

Cumhurbaşkanına küfür edenleri nereye şikayet edilir?

Cumhurbaşkanına hakaret suçu nedeniyle yapılan yargılamalar asliye ceza mahkemesi tarafından yerine getirilir.

Bir polisi nereye şikayet edebilirim?

AA muhabirinin İçişleri Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, vatandaşlar ile kurumlar, herhangi bir kolluk görevlisiyle ilgili şikayet ya da ihbarlarını, dilekçeyle valilik ve kaymakamlıklara ya da Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezinin (CİMER) “cimer.gov.tr” ve komisyonun “kollukgozetim.gov.tr” internet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector