Sık sorulan: Telefon Şarjdayken Oynarsak Ne Olur?

Telefon şarjdayken kullanmak doğru mu?

Bunun haricinde telefonu şarj ederken kullanmanın korkulacak bir tarafı yoktur. Dolayısıyla bir telefon şarjdayken, şarjı dolduktan sonra bataryası kullanılmaz. Bu sebeple herhangi bir zarar göremez. Ancak sanılanın aksine, bataryayı %100’de tutmak, ömrü uzatıcı bir etkiye sahip değildir.

Şarjdayken telefonu kullanmak zarar verir mi?

Şarjdayken oyun oynanması da büyük sıkıntı. Çok ısınmasına rağmen telefonun kullanılması da cihaza zarar veriyor. Birçok tüketici, yetkili servis dışındaki yerlerden yan sanayi batarya ediniyor.

Şarj tam dolmadan çıkarmak zararlı mı?

Telefonu sabaha kadar şarjda bırakmanın herhangi bir zararı yok. Akıllı telefonlarımız tam boluma ulaştıklarında enerji almayı kesecekleri yazılımlara sahipler. Yani bataryanın tam doluma ulaştığını kendisi algılayıp, şarj olmayı otomatik sonlandırıyor.

Telefonu sürekli şarja takmak zararlı mı?

Telefonun şarjını tamamen boşaltmayın Telefonlarımızdaki lityum-iyon pilleri sonuna kadar doldurmak zararlı olduğu gibi tamamen boşaltmak da zararlıdır. Telefonunuzun bataryasının sürekli tamamen bitmesine izin veriyorsanız, cihazının pil ömrüne de ciddi zararlar veriyorsunuz demektir.

Telefon Şarjdayken neden dokunmatik bozuluyor?

Telefon şarjda iken dokunmatik ekranda donma meydana gelmesi genelde orijinal şarj adaptörü ve kablosundan kaynaklanır. Çünkü şarj kablosunun yan sanayi olması dokunmatik ekrana olumsuz etkiler sunar. Bunların yanında telefonların şarj sırasında manyetik alan içerisinde olmaması gerekir.

You might be interested:  Sık sorulan: Taksitle Telefon Nasıl Alınır?

Telefonu yüzde yüz şarj etmek doğru mu?

Telefonunuzun şarjını % 100 şarj etmek. Telefonunuzu her zaman % 100 şarj ederseniz eğer bu pil ömrünü kısaltır. Bunun nedeni, he pilin belirli bir sayıda şarj döngüsüne sahip olmasıdır ve her zaman % 100 şarj ederseniz, bu döngüler daha erken bitecektir.

Farklı şarj aleti ile şarj etmek cihaza zarar verir mi?

Aynı akımda ve enerji seviyesinde üretilen bir farklı markanın şarj cihazlarını kullanmak (ürün lisanslı ve kayda değer bir marka ise) sorun oluşturmuyor. Amper farklılıkları, akım yüksekliği ve benzeri detaylar cihazlarımızın ayarlarını ve batarya özelliklerini deforme edebiliyor.

Telefon patlaması nasıl olur?

Yağcı, “Orijinal olmayan şarj aleti ve batarya kullanıldığında ya da telefon arızalı olduğunda şarj esnasında alıcı ve verici arasındaki akım değerleri uymayabilir. Bu durumlarda da telefonda aşırı ısınma sonucu patlama veya alevlenme yaşanabilir” dedi.

Telefon şarjı neden 100 olmadan çıkarmak?

Yani şarj seviyesi yüzde 100 ‘e ulaştığında pile giden akım, kesilmiş oluyor. Bu yüzden pile zarar vermemek için telefonunuzla birlikte gelen adaptörü kullanmanızda fayda var. Enerji tüketiminin yanında pilinizi devamlı olarak yüzde 100 ‘de tutmak, pilinizin ömrünün biraz daha hızlı tükenmesine neden olabilir.

Telefonu şarja kaçta takmalıyız?

Mümkün olduğunca telefonunuzun pil seviyesi %20’nin altına düşmeden önce şarj edin. Bu işlem pilinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır. Telefonunuzu uzun süre boyunca şarjı bitik şekilde bırakmayın.

Internetin açık olması şarjı etkiler mi?

WiFi, Bluetooth, GPS ve 3G diye sıralarsak, 3G ve GPS tamamen sarj düşmanı. Kendi denemelerime göre tüm kablosuz bağlantıların kapanması ile hepsinin açık olması arasında en az yarım gün oynayabiliyor. Gereksiz yere şarj harcamamak için Bluetooth bağlantınızı açık unutmayın.

You might be interested:  Sık sorulan: Telefon Numaralarını Nasıl Öğrenebilirim?

Telefon günde kaç kez şarj edilmeli?

Özellikle yüzde 20’nin altına düşmesine izin verilen batarya kapasitesi, ileride sorunlara yol açabiliyor. Her ne kadar akıllı telefonların günlük kullanımda tam şarjı önerilmese de ayda bir kez tamamı boşalmış bir bataryanın yüzde 100’e kadar şarj edilmesi, faydalı olarak görülüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector