Telefon Seri Numarası Ne Işe Yarar?

Seri numarası ne işe yarar?

Seri numarası ise ürünün markası, modeli aynı olsa bile her ürün için farklıdır. Seri numarası tek bir ürünü belirlemektedir (ürünün kimlik numarasıdır). Örneğin her cep telefonunun ayırdedici bir IMEI numarası bulunur ve bu numara telefonların markası ve modeli aynı olsa dahi her telefon için farklıdır.

IMEI numarası ne işe yarar?

IMEI kodunun cihazları tanıma ve mobil hizmet sağlayıcısı tarafından cihazı engellemek gibi bir sürü amacı ve görevi vardır. IMEI kodunuz sayesinde telefonunuzun çalınması veya kaybolması durumunda hizmet sağlayıcınızı bilgilendirip, mobil erişim üzerinden engellenmesini sağlayabilirsiniz.

Seri numarası nedir telefon?

SN veya seri numarası, ürünün üretim tarihi ve garanti durumu gibi bilgilerini kaydeden benzersiz bir numaradır. Her ürün yalnızca bir seri numarasına sahiptir.

IMEI numarası ile seri numarası aynı mı?

Uluslararası Mobil Cihaz Kodu ( IMEI ) numarası, cihazınızın sahip olduğu benzersiz bir tanımlama ya da seri numarasıdır.

Yeni kimlikte seri no ne işe yarar?

Seri Numarası Nedir? Her vatandaşa özel olarak sunulan ve toplamda 6 haneden oluşan nüfus cüzdanı seri no kimlik belgesinin devlet numarası olarak açıklanmaktadır. Kadınlarda çift sayılar kullanılırken, erkek vatandaşların kimlik kartlarında tek rakamlar tercih edilerek hazırlanır.

You might be interested:  Telefon Nasıl Takip Edilir?

Kimlik seri ve sıra numarası nedir?

Seri numarası 1 harf ve 2 rakamdan oluşmaktadır. Kimlik kartlarında sıra numarası ile 6 haneli bir sayı olmaktadır. Kimlik seri numarası kadın vatandaşlarda çift sayıdan oluşuyorken erkeklerde ise tek sayıdan oluşmaktadır. Bunun amacı sahte kimlik yapımının önüne geçilmesidir.

IMEI kodu ile neler yapılabilir?

IMEI numarası yer tespiti ve dinleme için kullanıldığı gibi aynı zamanda cihaza ait garanti başlangıcı, üretim yeri, onarım geçmişi gibi bilgilerin kayıt altına alınması için de kullanılmaktadır.

IMEI numarası kopyalanmış ne yapmalıyım?

IMEI ‘nizin kopyalandığında tarafınıza BTK tarafından bir kısa mesaj gönderiliyor. Bu mesajda telefonunuzun IMEI numarasının klonlandığı ve 1 ay içinde kapatılacağı yazıyor. İşte bu noktada ya telefonu aldığınız yere ya da direkt BTK’ya (0312 294 94 94) başvurmanız gerekiyor.

IMEI numarası olmazsa ne olur?

Eğer aldığınız telefon imei kayıtlı değilse, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından telefonunuzun belirli süre içerisinde kapanacağına dair SMS geliyor. Gelen SMS’ten sonra herhangi bir işlem yapılmazsa telefonunuz otomatik olarak kullanıma kapatılıyor.

Cihaz seri no nerede yazar?

Android tablet Ayarları özelliği İkinci seçenek: Çoğu ürün için seri numarası, cihazın arka kapağının altında görüntülenebilir.

iPhone seri no nasıl öğrenilir?

Aygıtınızın seri numarasını, IMEI/MEID veya ICCID numaralarını bulma

  1. Ayarlar > Genel’e gidip Hakkında’ya dokunun.
  2. Seri numarasını bulun. IMEI/MEID ve ICCID numaralarını bulmak için aşağı kaydırmanız gerekebilir.
  3. Bu bilgileri Apple kayıt veya destek formlarına yapıştırmak için numarayı basılı tutarak kopyalayın.

Iccid numarası nedir?

Cihaz, kullanılabilir hücresel ağları arar, cihaz kimlik kodunu operatöre iletir. SIM kart, kimlik kodunu oluşturmak için ICCID kodunu kullanır. Mobil operatör kimlik kodunu aldıktan sonra, abonenin ağda çalışma hakkına sahip olup olmadığını belirler.

You might be interested:  30 Hangi Ülkenin Telefon Kodu?

IMEI numarası ile telefon nasıl bulunur?

Google Play’de “ IMEI Tracker” diye arama yapın ve AntiTheft App & IMEI Tracker All Phone Location uygulamasını bulun. Telefonunuzun Android 4.4 veya daha yüksek sürümlerde çalıştığından emin olun. Daha sonrasında uygulamayı telefonunuza yükleyin.

IMEI numarası Klonlanmistir cihaz 30 gün içinde Kapatilacaktir ne demek?

Cep telefonunuza “cihazınız 30 gün içerisinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz” şeklinde bir mesaj gelirse cep telefonunuzun IMEI numarası klonlanmış yani kopyalanmış ve başka bir telefonda kullanılıyor demektir. Bu numaralar genelde telefonun arkasında bataryanın alt kısmında yazmaktadır.

BTK kayıt bulunamadı ne demek?

BTK, Türkiye’deki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’dur. Kaydetmezseniz BTK ‘dan IMEI’nizin kayıtlı olmadığını bildiren bir uyarı alırsınız. iPhone veya iPad’inizdeki (Wi-Fi + Cellular) durum çubuğunda Servis Yok ifadesi görüntülenir ve Türkiye’deki mobil ağlara erişemezsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector